شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

بار الاغ را که بردارند، پالونش را هم به منزل نمی رساند. این مثل برای اشخاصی به کارمی رود که جز تن پروری هنر و کاری نداشته باشند و در برابر امتیازاتی که به آنها می دهند خود را به تسامح و بی قیدی بزنند. مرد هیزم شکنی بود که یک الاغ و یک شتر […]

( روایت اول ) هرگاه بخواهند بگویند: «‌ بدی از خود ماست و اگر ما خودمان بد نباشیم کسی به ما ظلم نمی کند.» این مثل را می آورند. می گویند پدر و مادر «بخت نصر» در شیر خوارگی او مردند و مردم بخت نصر را که بچه ای بود قوی هیکل و بدشکل و […]

خانه مان امروز روشن می شود می رسد داداش خوبم از سفر می شوم خندان به سویش می دوم تا که می پیچد صدایش پشت در خنده هایم را تماشا می کند با دو چشم مهربان و آشنا چون که می داند برای دیدنش روزها و لحظه ها کردم دعا خانه کرده در نگاه گرم […]

او پرستاراست شبها بیدار است با مهربانی فکر بیمار است او مهربان است شیرین زبان است مثل فرشته در آسمان است چراغی در دست می گیرد هر شب همیشه دارد لبخندی بر لب سر تا پا سفید می پوشد لباس رنگ لباسش مثل گل یاس او به بیماران دوا می دهد با مهربانی غذا می […]

یک بستنی از کوچه خریدم برگشتم و به خانه رسیدم از کاکائوهاش خوردم ولی زود احساس کردم بی حال و شل بود دیدم کمی بعد شد نرم و وارفت یک دفعه کج شد جیغم هوا رفت سُر خورد و افتاد بر روی پایم از بستنی ماند چوبش برایم ای «گرم» خیلی لوس و بدی تو […]

زبان

آیا می خواهید بدانید چقدر از زبانتان استفاده می کنید ؟

آیا می خواهید بدانید چقدر از زبانتان استفاده می کنید ؟ سعی کنید بدون استفاده از زبان یک بستنی قیفی بخورید یا آهنگ مورد علاقه تان را بخوانید . متوجه می شوید بستنی یخی هر جای دهان حرکت می کند و کلمه هایی که می گویید بدون استفاده از زبان معنی ندارند . شما به زبان برای جویدن ، بلعیدن و حتی خواندن نیاز دارید . فراموش نکنید حرف زدن ، چشیدن نیز بخشی از کار زبان است . زبان قطعاً کارهای خیلی عجیبی انجام می دهد .

زبان پیچان

آیا تاکنون کسی به شما گفته است زبان یک ماهیچه است ؟ خوب تا حدی درست است در حقیقت زبان از تعدادی ماهیچه درست شده است . این ماهیچه ها به جهت های مختلف حرکت می کنند تا زبان بتواند به خوبی کارش را انجام دهد .

قسمت جلویی زبان خیلی انعطاف پذیر است و خیلی هم راحت به هر طرف می چرخد و با همکاری دندان انواع صداها را تولید می کند . قسمت جلویی زبان بعضی از افراد آنقدر انعطاف پذیر است که به راحتی آن را لوله می کنند و به شکل کانال در می آورند . سعی کنید این کار را انجام دهید . این قسمت همچنین در غذا خوردن کمک می کند وقتی غذا را می جوید به شما کمک می کند تا غذا را در دهان جابه جا کنید . دفعه بعد که خواستید غذای مورد علاقه تان را بخورید به عملکرد زبان دقت کنید . احساس می کنید زبان غذا را روی دندانها می برد تا دندان آن را آسیاب کند .

ماهیچه های انتهای زبان برای صداهای خاصی کمک می کنند مثل حرف «ک» و «گ» سعی کنید این صداها را آرام تولید کنید متوجه می شوید چگونه انتهای زبانتان مقابل جلوی دهان برای تولید این صداها حرکت می کند . همچنین به یاد داشته باشید که قسمت جلویی زبان غذا را روی دندان ها می برد تا دندان غذا را آسیاب کند . به محض اینکه غذا خرد و با آب دهان مخلوط شد قسمت زیرین زبان آماده به کار برای چرخاندن غذا می شود .

ماهیچه های انتهای زبان حرکت می کنند و مقدار کمی از غذا را با بزاق به مری می فرستند مری قسمت لوله ای شکلی در گلو می باشد . نای هم در گلو وجود دارد که هوا از طریق آن وارد بدن و خارج می شود . وقتی غذا را می بلعید یک باله مخصوص که به آن دریچه نای می گویند روی نای را می بندد و از فرو رفتن غذا در نای جلوگیری می کند و غذا وارد مری می شود .

عقب زبانتان از سه قسمت تشکیل شده است یک لوزه زبانی و دو لوزه کامی . لوزه ها تودهای کوچکی از بافت ها هستند . لوزه زبانی تماما ً در قسمت عقب زبان قرار دارد ( زبانی یک کلمه ذهنی است که از آن برای صحبت کردن استفاده می شود ) در هر دو طرف لوزه زبانی در حلق دو لوزه کامی قرار دارند .

یکی در سمت راست و یکی در سمت چب . لوزه ها کامی متشکل از حفره هایی است که مانع ورود میکروبهای مضر به بدن می شوند . گاهی اوقات لوزه های کامی در اثر میکروب عفونی و در نتیجه متورم و دردناک می شوند ممکن است این برای بعضی بچه ها اتفاق افتاده باشد که به آن آماس لوزه می گویند .

زبان محکم سرجای خودش قرار گرفته است

آیا تا به حال فکر کرده اید چه چیزی مانع قورت دادن زبان می شود ؟ یک راه آسان برای دریافت جواب وجود دارد و آن این است ، به آیینه ای نگاه کنید دهانتان را کاملاً باز کنید از ماهیچه های زبانتان استفاده کنید نه از انگشت ، حالا زبانتان را بالا ببرید و به زیر آن نگاه کنید . شما فرنولیوم را می بینید . این پرده ای است که زبان را به کف دهان وصل کرده است . همچنین زبان به جلو و اطراف حلق متصل است به همین دلیل نمی توانید زبانتان را در دهانتان لوله کنید .

خوراکی های خوشمزه

فعلاً آیینه را کنار نگذارید و دوباره به زبانتان نگاه کنید ولی این بار از نزدیکتر به روی زبان نگاه کنید . توجه داشته باشید که روی آن چقدر ناهموار است و مثل قسمت زیرین زبان که خیلی صاف است نمی باشد . زبری روی زبان به این دلیل است که روی آن را لایه ای از ناهمواری هایی پوشانده است . که به آن پستانچه روی زبان می گویند . سه نوع پستانچه اصلی وجود دارد دو تا در قسمت جلوی زبان و دیگری در قسمت انتهای زبان .

آنهایی که در قسمت جلو هستند قارچ شکل هستند . قسمت های بزرگتر فیلیفرم و قسمت های کوچکتر که مثل تارهای نازک مو هستند در انتهای زبان ولیت قرار دارد . آنها بزرگ و گرد هستند و حدود ۸ تا ۱۲ تا از آنها وجود دارد . پستانچه باعث می شود غذا لغزنده شود در حالیکه غذا را می جوید حرکت کند و شامل شامه چشایی است .

به این ترتیب می توانید مزه هر چیزی از سیب گرفته تا کدو سبز را بفهمید . وقتی انسان متولد می شود ۱۰ هزار شامه چشایی دارد ولی کم کم که رشد می کند بسیاری از آنها را از دست میدهد یک فرد بزرگسال ممکن است ۵ هزار شامه چشایی داشته باشد . به همین دلیل مزه بعضی غذاها برای شما ممکن است خیلی تندتر باشد تا برای بزرگسالان .

حس چشایی مزه های شیرین ، ترش ، تند و شور را تشخیص می دهد . اخیراً دانشمندان نوع جدیدی از حس چشایی را کشف کرده اند که مزه MSG ( مواد غذایی شیمیایی افزودنی ) را تشخیص می دهد که به آن طعم یومامی ( umami ) می گویند .

ارسال مزه ها

از کجا می فهمید بعضی چیزها مزه دارند ؟ هر جوانه چشایی از سلول های چشایی تشکیل شده است این سلول ها تارهایی هستند که فقط با میکروسکوپ دیده می شوند و به آنها میکرویلی می گویند . این میکرویلی با گیرنده های چشایی پوشیده شده است . وقتی چیزی در دهانتان می گذارید در بزاق حل می شود و میکرویلی را تحریک می کند تا علائم عصبی ایجاد کند . این علائم به مغز فرستاده می شود مغز هم علائم را تجزیه و تحلیل می کند و مزه آن را برای شما مشخص می کند .

تشخیص مزه ها از طریق مغز صورت می گیرد و به شما درباره آنچه در دهانتان می گذارید دستور می دهد و در بعضی موارد سلامت شما را حفظ می کند . آیا تاکنون چیزی نوشیده اید که طعم عجیبی داشته باشد ؟

وقتی شیر فاسدی را می نوشید گیرنده ها ضربه های عصبی به مغز ارسال می کنند . دوباره مغز ضربه های عصبی را رمزگشایی می کند و به شما فرمان می دهد که این طعم خطرناک است و شما می فهمید نباید آن را بخورید .

بعضی چیزها حساسیت گیرنده های حس چشایی را کم می کند مثل غذاها یا نوشیدنی های سرد . یک بستنی یخی که از آب میوه مورد علاقه تان درست شده به شیرینی آب میوه معمولی آن نیست اگر قبل از خوردن غذایی که دوست ندارید یک بستنی یخی را بمکید ، متوجه طعم بد غذا نمی شوید سعی کنید دفعه بعد ، قبل از خوردن چیزی که نمی توانید تحمل کنید ، این کار را انجام دهید .

دوستان زبان

قبلاً که سرماخوردگی داشته اید و احساس کرده اید بینی شما گرفته است آیا دقت کرده اید که طعم غذاها را خوب نمی فهمید ؟ خوب به این دلیل که زبان شما نمی تواند همه امتیازات برای مزه های مختلف را بگیرد زبان برای چشیدن از بینی کمک می گیرد . بینی به شما کمک می کند قبل از اینکه غذا را وارد دهان کنید و یا هنگامیکه آن را بجوید و یا آن را ببلعید می توانید آن را بو کنید . بوهای تند حتی می تواند حس چشایی را مختل کند وقتی در حال خوردن سیب هستید یک برش پیاز جلوی بینی خود قرا دهید ، چه مزه ای حس می کنید ؟

زبان از دندان ، لبها و دهان نیز کمک می گیرد . دندان با خرد کردن غذا به زبان کمک می کند در حالیکه زبان غذا را به تمام دهان می چرخاند و بدون دندان و لب و کف دهان زبان نمی تواند هیچ صدایی تولید کند . بزاق نیز یکی از همکاران زبان است . زبان وقتی خشک باشد نمی تواند مزه خوراکی ها را بچشد پس بزاق با مرطوب کردن دهان به زبان کمک می کند . بزاق همچنین غذا را تجزیه می کند و زبان در آسان بلعیدن کمک می کند .

زبان یک کارگر مقاوم می باشد

با تمام کارها ، حرف زدن ، ترکیب کردن غذا ، بلعیدن و چشیدن آیا فکر می کنید زبان استراحت می کند ؟

نه ! حتی زمانیکه می خوابید زبان در حال فعالیت است و بزاق را به داخل حلق می فرستد تا بلعیده شود . این کار خوبی است در غیر این صورت آب از دهان روی بالش می ریخت . سعی کنید از زبان خود خوب مراقبت کنید دندان ها را مسواک بزنید و دهانتان را بشویید از خوردن غذاهای داغ بپرهیزید . اگر از زبان خوب مراقبت نکنید نمی توانید به وظایفش خوب عمل کند . برای چشیدن ، حرف زدن یا حتی زمانی که می خواهید به برادر کوچکترتان زبان درازی کنید ، زبان باید در حالت عادی و نرمال باشد . به یاد داشته باشید زبان عضوی است که با همه اعضای دیگر همکاری می کند .

منبع :طرقبه آنلاین

دیدگاه خود را به ما بگویید.